تمام روند زایمان با نظارت گروه پزشکی انجام شده و شائبه قصور منتفی است/ منتظر اعلام نظر کمیته ارزیاب هستیم
تمام روند زایمان با نظارت گروه پزشکی انجام شده و شائبه قصور منتفی است/ منتظر اعلام نظر کمیته ارزیاب هستیم

حضور گروه پزشكي و تحت نظر گرفتن زائو از بدو ورود توسط گروه مامايي زايشگاه و نيز متخصص زنان و زايمان كشيك خانم دكتر رفيعي پور در تمام طول پروسه زايمان، شائبه كوتاهي و قصور احتمالي در گروه پزشكي را مرتفع مي سازد.

مسئول محترم سایت خبری آوای بوشهر
با سلام
احتراماً در پاسخ به درج خبر”ماجرای مرگ نوزاد در بیمارستان توحید جم چیست؟! ” خواهشمند است جوابیه ذیل را جهت تنویر افکار عمومی درج فرمایید.

بيمارستان توحيد جم با اجرائي كردن طرح تحول نظام سلامت از ۱۵ ارديبهشت سال ۹۳ و رايگان كردن پروسه زايمان طيبعي و ايجاد بستر لازم جهت ترغيب هر چه بيشتر مادران به زايمان طبيعي و كاهش درصد سزارين ، حركتي مثبت و رو به جلوانجام داده است به صورتي كه آمار زايمان ها در سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۱۳۰۰ زايمان (۷۰۹ زايمان طبيعي و ۵۹۴ سزارين) و نيز در ۴ ماهه اول سال ۱۳۹۸ ، ۳۱۶ زايمان طبيعي و ۲۳۲ زايمان با روش سزارين صورت پذيرفته است كه تحت نظارت مستقيم شبكه بهداشت ( نماينده عالي دانشگاه)بوده و به صورت روزانه آمار ها به دانشگاه اعلام مي گردد.

در تمام اين آمارها سال گذشته دو مورد مرگ نوزاد داشتيم كه يك مورد آن نارسايي شديد مادرزادي بوده است و در طول سال ۱۳۹۸ تاكنون يك مورد مرگ نوزاد اتفاق افتاده است.(مورد گزارش شده اخير )

در اين خصوص كميته ارزيابي بيمارستان با حضور نمايندگان شبكه بهداشت و درمان جم اين پرونده را مورد بررسي و ارزيابي دقيق قرارداده اند. در بررسي پرونده، حضور گروه پزشكي و تحت نظر گرفتن زائو از بدو ورود توسط گروه مامايي زايشگاه و نيز متخصص  زنان و زايمان كشيك خانم دكتر رفيعي پور در تمام طول پروسه زايمان، شائبه كوتاهي و قصور احتمالي در گروه پزشكي را مرتفع مي سازد.

به دستور پزشك و در شرايط كاملا نرمال (نرمال از نظر كنترل ضربان قلب جنين) مادر به اتاق عمل هدايت و تحت عمل جراحي سزارين قرار مي گيرد. زمان شروع جراحي ۱۱ و ۵ دقيقه و زمان پايان جراحي و خروج جنين ۱۱ و ۲۰ گزارش شده است كه مويد زمان استاندارد براي يك سزارين مي باشد.

در ادامه متاسفانه نوزاد در بدو تولد علائم حياتي مانند قلب و تنفس نداشته و بعد از ۴۵ دقيقه احياء قلبي و تنفسي و بدون نتيجه مثبت نوزاد فوت كرده است.

لازم به ذكر است در تمام مدت حضور در در زايشگاه قبل از جراحي ، طبق اسناد موجود و مانيتورنيگ ممتد حال مادر و جنين در صحت و سلامت كامل قرار داشته است. علت فوت نامشخص است و تقاضا شده كه جهت پيگيري هاي بعدي پزشكي قانوني و كميته ارزياب دانشگاه نيز موضوع را مورد بررسي قرار داده و اعلام نظر نمايند كه پاسخ آن متعاقبا به اطلاع خواهد رسيد.

مديريت بيمارستان توحيد جم و كاركنان خدوم آن در جهت ارتقاء هر چه بهتر خدمات پزشكي كوشا بوده و خواهند بود و در اين پروسه بيمارستان از تمامي تجهيزات پزشكي مورد نظر بهره مي برد.

در اين راستا تمام تلاش مديريت سابق و مديريت جديد ستاد بهداشت و درمان نفت و مديريت بيمارستان شروع پروژه توسعه بخش هاي بيمارستاني به خصوص بخش ويژه نوزادان (NICU) و بهينه سازي و افزايش فضاي بخش زنان و زايمان مي باشد كه بتوانيم هر چه بيشتر پاسخگوي مردم فهيم و بزرگوار شهرستان جم و سایر مراجعان باشيم.

  • نویسنده : یاسمن جمشیدی