• امروز : شنبه - ۵ آذر - ۱۴۰۱
 • برابر با : 3 - جماد أول - 1444
 • برابر با : Saturday - 26 November - 2022
5

سوالات کاربران آوای بوشهر برای طرح در نشست خبری شهردار و شورای اسلامی شهر جم

 • کد خبر : 11836
 • 09 اردیبهشت 1399 - 10:59
کاربران گرامی برای ارسال سوالات می توانند از طریق ارسال دیدگاه زیر همین خبر اقدام کنند یا از طریق ادمین کانال تلگرامی آوای بوشهر به نشانی t.me/avabu سوالات را ارسال نمایند. مهلت ارسال سوالات تا ساعت 13 امروز می باشد.

آوای بوشهر؛ شهردار و شورای اسلامی شهر جم قرار است امروز در جلسه ای با اصحاب رسانه و خبرنگاران، پاسخگوی سوالات رسانه ها به عنوان نمایندگان افکار عمومی باشند.

به گزارش آوای بوشهر؛ این نشست در حالی برگزار می شود که طی روزهای گذشته صحبت ها و اقدامات یکی از اعضای شورای شهر جم حواشی زیادی را به همراه داشت و به تقابل مخالفان و موافقان رفتارهای عضو شورا انجامید.

چهارشنبه هفته گذشته نایب رئیس شورای شهر جم در اقدامی، با گروگان گرفتن خودروی شهردار و پارک خودروی شخصی اش پشت خودرو شهردار تلاش کرد مانع از استفاده شهردار از خودرو شهرداری شود! اقدامی عجیب و غیر قانونی که باعث شد بحث های گوناگونی در سطح شهرستان پیرامون موضوع ایجاد شود.

با اعلام نشست خبری شهردار و اعضای شورا، طبق پیشبینی ها، نایب رئیس شورای شهر جم باز هم حاشیه ساز شد و در مصاحبه ای اعلام کرد به دلیل عدم شفاف بودن شورا در نشست شرکت نمی کند! وی تهدید کرده به زودی در جلسه ای دیگر با خبرنگاران، ناگفته هایی را مطرح می کند!

برخی ها معتقدند این رفتارها و مصاحبه های تند، خلاف قانون است و باید برخورد شود و برخی نیز معتقدند ناآشنایی به قوانین و مشاوره های غلط، سبب ساز چنین مسائلی در شوراها می شود. نمونه چنین رفتارهای تند و مصاحبه های جنجالی را می توان از عباس صبوری رئیس شورای شهر اهرم فراوان دید و به نظر نمی رسد این رفتارها در شورای شهر جم، بی سابقه باشد اما به هر حال باعث حیرت مردم شده است.

با توجه به برگزاری نشست خبری شهردار و شورا، آوای بوشهر آمادگی دارد به نمایندگی از مردم، سوالات و مطالبات را در نشست مطرح کند.

کاربران گرامی برای ارسال سوالات می توانند از طریق ارسال دیدگاه زیر همین خبر اقدام کنند یا از طریق ادمین کانال تلگرامی آوای بوشهر به نشانی t.me/avabu سوالات را ارسال نمایند. مهلت ارسال سوالات تا ساعت ۱۳ امروز می باشد.

آوای بوشهر پیش از این در یادداشتی از شورا و شهردار درخواست کرده بود به سوالات مردم پاسخ دهند و به دنبال این یادداشت سوالات بسیاری به این پایگاه خبری ارسال شد که بخشی از آن در ادامه می آید(به محض ارسال سوالات جدید در همینجا اضافه می شود):

یه سوالی که وجود داره اینه که شهرداری جم، فقط داره چند پروژه بزرگ رو مدیریت می کنه و عملا تو موارد جزیی تر و البته تو چشم تر عملکرد خوبی نداره ؛ مثل: ارتقای کیفیت پارک های مختلف در سطح شهر( وسایل بازی، تنوع های بصری و …) وضعیت خیابان ها(چاله چوله ها، موج های خیابان ها در برخی نقاط به خصوص ورودی شهرک توحید) ایجاد پارک های محله ای جدید در محله های مختلف برای سهولت دسترسی مردم و …

پروژه های کلان شهرداری با توجه به شرایط کنونی پولی و مالی کشور در زمان تعیین شده به بهره برداری می رسد یا ممکن است افتتاح برخی پروژه ها به بعد از شورای پنجم موکول شود؟

برای موضوع سگ های ولگرد که در برخی محلات به شدت نگرانی ایجاد کرده اند تاکنون شهرداری اقدامی نکرده و جلسه سال قبل برای سامان دهی هم با وجود اعلام فرماندار نتیجه ای نداشته است. به هر حال این یک مشکل است و باید حل شود با پاسکاری هم درست نمی شود و شهرداری باید پاسخگوی این موضوع باشد.

موضوع رسیدگی به برخی محلات گویا به دست فراموشی سپرده شده است. ورودی محله اسلام آباد پس از چند سال همچنان سامان دهی نمی شود و خروجی محله اسلام آباد به سمت اتوبان هم با وجود بار ترافیکی شدید، اصلا مناسب نیست برای این موارد شورا برنامه ای ندارد؟

یکی از پروژه های بسیار خوب شهرداری پروژه اتصال شهر به اتوبان جم پالایشگاه از سمت محله مالیچه هست که بار ترافیک ورود به مرکز شهر را کاهش می دهد. این پروژه و پروژه بلوار ساحلی از میدان پریشان تا پل بهر با کندی در حال اجراست؟ چرا؟

برخی پروژه های شهرداری به صورت امانی در حال اجراست. آیا این روند بر اساس قانون انجام شده یا نه؟ و چه تاثیری در هزینه های شهرداری دارد؟ آیا این موضوع باعث رانتخواری و احیانا کاهش سرعت اجرای پروژه نمی شود؟

ماجرای الحاق برخی روستاها به شهر به کجا رسید؟ یکی از آسیب های بزرگ شهر جم و حاکمیت روح طایفه گری، به علت کوچک ماندن محدوده شهر است. این شهر برای خروج از رفتارهای قبیله ای و بَدَوی نیاز به گسترش دارد وگرنه نه تنها تبعات اجتماعی و اقتصادی آن دامن گیر شهر می شود بلکه با داغ شدن تعصبات قومی و قبیله ای، بیم آن می رود که رفتارها غیر عقلانی و با تبعات امنیتی همراه شود.

نظر شورای شهر در خصوص مصوبه جدید توزیع عوارض آلایندگی چیست؟ سهم بخش مرکزی در گذشته ۵ درصد و ریز هم سه درصد بود اما با مصوبه جدید سهم شهرستان به ۱۲ درصد رسیده به نظر شما این سهمیه با میزان آسیب پذیری جم مطابقت دارد؟

یکی از نقدهای جدی به اعضای شورای شهر جم عدم اجازه دخالت افکار عمومی در کنش ها و واکنش های مجموعه شورا بوده است. به طور مثال جلسات شورای شهر جم اگر مانند جلسات شورای شهر بوشهر از روز اول علنی برگزار می شد قطعا چون اعضا خود را در مقابل نگاه افکار عمومی می دیدند رفتارها هم دقیق تر و حساب شده تر بود، اعضای شورا با هر رفتار و گفتار خارج از قانون، مورد مواخذه افکار عمومی قرار می گرفتند؟ چرا این اتفاق رخ نداد؟

در مورد روز جم در سال های گذشته و امسال و هزینه ها هم برخی مخالفان و حتی در میان اعضای شورا همواره ساز تخلف مالی می زنند. به صورت شفاف اعلام کنید مصوبات مربوط به روز جم در سه سال اخیر با چند امضا به فرمانداری ارسال شده است؟ اصولا هماهنگی شورا در امضای مصوبات مختلف چه میزان بوده است؟

داستان زمین کذایی خریداری شده در خارج محدوده شهر جم در دور قبل شورا، دقیقا چیست؟ چه مبلغی برای زمین پرداخت شده و الان در چه وضعیتی است؟ آنچه مشخص است از همان موقع شائبه هایی در مورد سلامت این معامله وجود داشت که با وجود تشکیل پرونده، هیچگاه نتیجه بررسی ها اعلام نشد. واقعا اگر شورای کنونی بود باز هم حاضر بود این زمین را بخرد و اصولا این زمین چه مشکلاتی دارد؟

شورای شهر رفتار انجام شده در گروگان گرفتن خودرو شهردار توسط عضو شورا و قراردادن خودرو شخصی پشت خودرو شهردار را چطور توصیف می کند؟ آیا این رفتار، مغایر قانون بود یا خیر؟ و اگر خلاف قانون بوده قانون چه مجازاتی را برای آن در نظر گرفته و چه کسی باید این رفتار را گزارش و شکایت می کرد؟ با توجه به ادعای نایب رئیس شورا در خصوص تذکرات مکرر به شهردار، آیا تا پیش از این موضوع خودرو شهردار به عنوان سوال از سوی وی در صحن شورا مطرح شده بود؟ چرا شورا در مقابل رفتارهای یک عضو سکوت کرده و حتی سمت نایب رئیسی را هم تقدیم می کند؟!

 

شورای شهر جم با شعار شفافیت وارد انتخابات شد و همان موقع هم برخورد با دلالی و رانت و فساد مطرح می شد الان حدود ۳۰ ماه از دوره شورای پنجم گذشته و لازمه شفاف به مردم اعلام بشه در راستای حذف رانت و دلالی چه اقداماتی انجام شده، دلالان چه کسانی بودند و آیا همدستی در شهرداری هم داشته اند یا خیر؟ آیا پرونده یا گزارشی هم به نهادهای نظارتی و امنیتی در خصوص دلال ها ارسال شده؟

طبق اطلاعاتی که وجود دارد بر اساس استانداردهای کشور، باید به ازای هر فرد بین ۷ تا ۱۲ متر فضای سبز وجود داشته باشد(این رقم بر اساس استاندارد جهانی بین ۲۰ تا ۲۵ متر مربع هست) و قاعدتا در طرح تفضیلی شهر هم این موارد باید لحاظ شده باشد اما امروز متاسفانه این رقم در شهر جم به حدود یک متر رسیده که بسیار کمتر از استاندارد کشوری هست.

این در حالی هست که شهر جم دارای باغ های زیاد بوده و شهرداری هم در حق تفکیک ۴۳ درصد به عنوان معبر و سهم شهرداری باید دریافت می کرده تا امروز هم مشکل فضای سبز هم خدمات عمومی وجود نداشته باشه اما الان چنین مشکلی وجود دارد وباید پرسید یا شهرداران تخلف کرده اند یا از سر ناآگاهی اموال مردم را حیف کرده اند!

برخی سوالات وجود دارد که الان چه کسانی در شهر جم اقدام به تفکیک  باغ کرده اند و آیا قدرالسهم شهرداری پرداخت شده است. به طور مشخص در خصوص تفکیک و صدور نقشه باغ اعضای شورای شهر تخلفی رخ داده یا خیر؟ اگر تخلفی وجود داشته برخورد شهرداری چه بوده است؟

برخی شایعات از مفقودی تعدادی زمین در شهر جم حکایت دارد. گفته می شود برخی زمین ها در زمان تفکیک املاک مردم به جای اینکه به شهرداری برسد ناپدید شده است. آیا اساسا این موضوع صحت دارد؟ آِیا تحقیقی در این زمینه انجام شده و گزارشی به مراجع نظارتی ارسال شده است؟

به هر حال، هر کس اقدام به تفکیک زمین در شهر کرده باید حقوق شهرداری را پرداخت کرده باشد چه زمین چه پول؛ اصلا معمای پیچیده ای نیست. کافی است پرونده تفکیک از بایگانی خارج شود و مشخص شود قدرالسهم شهرداری پرداخت شده یا نه؟ اگر پرداخت شده و الان زمینی به نام شهرداری وجود ندارد مشخص شود چه بلایی بر سر زمین ها آمده است؟

 

برخی مخالفان در روزهای گذشته دو شائبه مطرح کرده اند! یکی سکونت آقای شهردار و یکی استفاده از خودرو ! شهردار در این زمینه توضیحی دارند؟

با توجه به اینکه مواردی چون استفاده از خودرو اداری در کشور امری مرسوم و عادی است و بسیاری از شهرداران و فرمانداران از خودرو به صورت ۲۴ ساعته استفاده می کنند طرح این موضوع و حاشیه برای شهردار در اواخر سال سوم شورای شهر چه دلیلی داشته است؟  آیا شهردار مقابل برخی خواسته ها مقاومت کرده یا میزان تخلف به حدی بوده که باید برخوردی جدی تر انجام می شده؟

چند مدت پیش خبری شنیده شد که شهرداری قصد دارد پروژه ورزشگاه با چمن مصنوعی را در اطراف شهر احداث کند. آیا این پروژه همچنان در دستور کار قرار دارد؟

آیا در خیابان ساحلی بعد از بازارچه شهرداری(روبروی کلانتری) زمین خواری رخ داده است؟ اگر رخ داده آیا نهادهای نظارتی ورود کرده اند؟

در راستای سوال از شهرداری و شورای شهر

۱٫ علت مجوز های ساخت و ساز بالای شصت درصد

۲٫ عدم رعایت ضوابط مربوط به پارکینگ و مجوز دادن به ساخت منازلی بدون تامین پارکینگ (دستور نقشه اولیه شصت درصد و تامین پارکینگ استاندارد ولی مالک با توجه به ارتباطات ! متقاضی ساختمانی میشود با هفتاد درصد سطح اشغال و بدون تامین پارکینگ)

۳٫ عدم رعایت پلاک های شمالی جنوبی با توجه به بار حقوقی و مساله مشرفیت

۴٫ عدم رفع اشکال گره ترافیکی بین خیابان شهدای منا و پژوهش

۵٫ مشکل سطل زباله های شهر جم

۶٫ عدم لایروبی مسیل شهر جم

شعار تمامی اعضای شورای شهر در زمان کاندیداتوری شفاف سازی بود اما تنها چیزی که در طی این دوره ندیدیم شفاف سازی بود و در این مدت سپری شده فقط شاهد اختلافات و درگیری های لفظی بین اعضای شورای شهر بودیم که تاسیس یک بخش بعنوان شورای حل اختلاف اعضای شورای شهر جم از نیازهای ضروری این دوره بنظر می رسد.

رنگ آمیزی سرعت گیرهای موجود است،که متاسفانه گاها تعداد زیادی از انها بدون رنگ امیزی و نشانه مشخصی است .

ماهها است تیرهای برقی در بلوار چمران بعد از هتل جم رها شده است و نصب نمی شود، چنانچه توجیه نصب نداشته اند، چطور هزینه شده است و اگر توجیه دارد چرا نصب نمی کنند؟

شهرداری چندین پروژه رو شروع کرده و یا بقولی چند جا رو زخم کرده و همه پروژه ها نیمه تمام هستند و هیچکدوم به سرانجام نمی رسند بهتر نیست شهرداری تمرکز خودش رو روی پروژه های محدودتری بزاره و اونا رو به سرانجام برسونه و بعد پروژه های بعدی شروع کنه؟

شعار تمامی اعضای شورای شهر در زمان کاندیداتوری شفاف سازی بود اما تنها چیزی که در طی این دوره ندیدیم شفاف سازی بود و در این مدت سپری شده فقط شاهد اختلافات و درگیری های لفظی بین اعضای شورای شهر بودیم که تاسیس یک بخش بعنوان شورای حل اختلاف اعضای شورای شهر جم از نیازهای ضروری این دوره بنظر می رسد.

علت اینکه تا قبل از دوره پنجم شورای شهر، طرح تفضیلی و جامع شهری در اختیار مردم قرار نمی گرفت چه بود؟ آیا الان مردم به راحتی به طرح دسترسی دارند؟ آیا عدم اطلاع مردم از طرح تفضیلی شهر باعث رانت خواری و فساد در شهرداری نشده است؟

در تمامی ساختمان شهرداری ها واحدی بنام واحد مدیریت پسماند هست‌که جزولاینفک هر سیستمی از شهرداری‌ می‌ باشد چرا شهردار و اعضای شورای شهر اقدامی در این زمینه انجام ندادن و نمیدن؟

چند وقت پیش اقای پریشان اعلام کردن که اب جم سرطانزا است آیا مدرک و مستندی دال بر این مورد که گفتن دارن؟ و پروژه خط انتقال که همیشه ورد زبان اعضای شورای شهر هست تو چه مرحله ای هست؟ و آیا از چاه های منبع تامین آب شهر جم به لحاظ به لحاظ الودگی ایمن هستند یا خیر؟

اشتراگ گذاری خبر در شبکه های اجتماعی
لینک کوتاه : https://avayebushehr.ir/?p=11836

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱
 1. در بحث درآمدهای شهرداری آیتمی هست تحت عنوان جریمه عدم تامین پارکینگ یا حذف پارکینگ در واقع بنده بعنوان مالک ملک تجاری با متراژ ۱۳۰ متر تقریباً باید ۴ پارکینگ رو تامین کنم که بعلت عدم توانایی در تامین پارکینگ مبلغی رو به شهرداری پرداخت نمودم وهزینه آن در جاهای مختلف شهر متفاوت هست که به تازگی طبق شنیده ها بابت حذف هر پارکینگ رقمی معادل ۵۰ تا ۶۰ میلیون باید واریز گردد مسئله ای که اینجا مطرح هست میزان درآمد شهرداری از این محل قطعاً مشخص هست و شهرداری تاکنون باید چندین پارکینگ بواسطه گرفتن همین هزینه ها در سطح شهر ایجاد می کرد که این موضوع تاکنون تحقق پیدا نکرده (البته یک‌پارکینگ طبقاتی در حال احداث می باشد و قرار شده محل درآمدی برای شهرداری باشد) وقتی بنده توانایی تامین پارکینگ رو ندارم و شهرداری هزینه ای از شخص می گیرد باید در جهت تامین پارکینگ اقدام نماید اگر قرار هست هزینه ای گرفته شود و پارکینگی هم احداث نشود دلیلی برای گرفتن این هزینه وجود نداره و اگر پولی گرفته میشه باید به همان تعداد پارکینگ تامین شده و در اختیار افراد قرار گیرد.ضمناً این موضوع بر روی قیمت تمام شده مسکن هم تاثیر منفی داشته و باعث افزایش قیمت در این زمینه نیز شده است همچنین با توجه به عدم توانایی مالک در تامین پارکینگ و پرداخت هزینه آن به شهرداری ، شهرداری می بایست در ازای دریافت هزینه، پارکینگ در اختیار افرادی که هزینه اون پرداخت کردند قرار دهد در واقع افراد به این شکل پارکینگ رو دارند از شهرداری خرید می کنند اما متاسفانه در ازای پرداخت این هزینه هیچگونه امتیازی در اختیار افرادی که متحمل جریمه های سنگین شدند قرار نمی گیرد .
  مورد دوم:
  شهرداری چندین پروژه رو شروع کرده و یا بقولی چند جا رو زخم کرده و همه پروژه ها نیمه تمام هستند و هیچکدوم به سرانجام نمی رسند بهتر نیست شهرداری تمرکز خودش رو روی پروژه های محدودتری بزاره و اونا رو به سرانجام برسونه و بعد پروژه های بعدی شروع کنه؟
  مورد سوم:
  شعار تمامی اعضای شورای شهر در زمان کاندیداتوری شفاف سازی بود اما تنها چیزی که در طی این دوره ندیدیم شفاف سازی بود و در این مدت سپری شده فقط شاهد اختلافات و درگیری های لفظی بین اعضای شورای شهر بودیم که تاسیس یک بخش بعنوان شورای حل اختلاف اعضای شورای شهر جم از نیازهای ضروری این دوره بنظر می رسد.

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در آوای بوشهر منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.