• امروز : جمعه - ۱۱ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 9 - جماد أول - 1444
  • برابر با : Friday - 2 December - 2022
2
رییس دانشگاه علوم پزشکی در مورد کرونا

کشمیری: پاییز سختی در پیش داریم/جزو ۳ استان پایین کشور در ابتلا به کرونا هستیم/بستن راه ها جواب نمی دهد/تصمیم گیری در مورد بازارهای هفتگی

  • کد خبر : 12423
  • 19 خرداد 1399 - 21:01
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: به دلیل همزمانی آنفولانزا با کرونا در پاییز، فصل بسیار سختی در پیش داریم و از الان هم ما و هم مردم باید برای گذراندن آن ایام آماده شویم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: به دلیل همزمانی آنفولانزا با کرونا در پاییز، فصل بسیار سختی در پیش داریم و از الان هم ما و هم مردم باید برای گذراندن آن ایام آماده شویم.

به گزارش آوای بوشهر به نقل از خلیج فارس؛ دکتر سعید کشمیری در نشست با اعضای شورای شهر بوشهر، به برخی پرسش ها و ابهامات پاسخ داد که جزییات آن را در ادامه می خوانید:

امروز دیگر بستن راهها فایده ندارد

درباره انتقاد برخی اعضای شورای شهر مبنی بر تناقض در عملکرد دولتمردان و شتاب در بازگشایی ها

من در حد مدیر میانی هستم و مجری تصمیمات، مثل وقتی ستاد ملی محدودیت مسافرت و تردد بین استانی را بر می دارد، اگر ما در استان بخواهیم محدودیت ایجاد کنیم خلاف قوانین کشوری است. ضمن اینکه امروز دیگر بستن خروجی ها فایده ای ندارد، چون ویروس در استان در حال چرخش است و صرفا از بیرون وارد نمی شود. علاوه بر آن، با بازگشایی مسیرها بعد مدتی، وقتی نکات بهداشتی و فاصله گذاری را رعایت نکنیم، مدتی بعد دوباره شاهد شتاب گرفتن بیماری خواهیم بود.

بستن مسیر برای ایام اسفند خوب بود که آن زمان در ابتدای بیماری بودیم و طبق پیش بینی ها، قرار بود در آن ایام بوشهر دچار پیک بیماری شود، چون به دلیل حضور میلیونی مسافران، امکان انتقال سریع تر بیماری بود؛ اما محدودیت راهها با کمک نیروهای مردمی و تعطیلی بازارها به همراه تصمیم گیری استانی برای تعطیلی مراکز تجمع مثل مدارس، دانشگاهها، بازارهای سربسته و نمایشگاهها باعث شد از پیک دردناک کرونا آن ایام نجات پیدا کنیم. ولی امروز دیگر بیماری در استان در چرخش است و مشکل صرفا از بیرون نمی باشد.

البته اگر به شیب و مرحله خطرناک برسیم؛ امکان دارد به وزارت بهداشت و ستاد ملی درخواست دهیم که استان بسته شود تا شاهد انتقال دو طرفه ویروس نباشیم، ولی امروز در مرحله مدیریت و کنترل کرونا در استان هستیم؛ هرچند چند روز پیش در حال ورود به مرحله بالاتر از هشدار بودیم.

جزو ۳ استان پایین کشور هستیم

درباره اظهارات یک عضو شورا مبنی بر اینکه آیا به لحاظ آمار بیماران در مقایسه با حمعیت استان شرایط وخیم تر از خوزستان نداریم)

ما تا امروز ۲۰ مرگ ناشی از کرونا داشته ایم، خوزستان بیش از ۶۰۰ مرگ. ملاک ارزیابی وضعیت استان ها، تعداد مرگ و میر در هر ۱۰۰ هزارنفر است که براین اساس ما جزو ۳ استان پایین کشور می باشیم.

از ابتدا بنای ما بر صداقت بوده و باور کنید اطلاعات و آمارهای ما و مردم یکسان است، چون دلیلی برای پنهانکاری نیست و اینطور هم نیست که قبرستان جدا یا راهروی پنهانی در بیمارستان ها برای پنهان کردن اجساد یا بیماران کرونایی داشته باشیم.

اکنون براساس شاخص های علمی، برآورد می شود در استان ۱۰ درصد جمعیت مبتلا به کرونا شده اند و در حالت بدبینانه این رقم ۱۵ درصد می رسد؛ اما اقدام مهم ما و مردم این است که نباید به جایی برسیم که همه با هم بیماری را بگیرند و باید ابتلا تدریجی باشد؛ چون امکانات تخت های ویژه کفاف تعداد مشخصی را می دهد.

جابجایی مرکز بیماریابی بوشهر از محله

درباره نگرانی مردمی نسبت به استقرار مراکز بیماریابی در محلات از جمله مرکز جامع سلامت نبی اکرم در باغ زهرا

قرار است با کمک سپاه، تا آخر هفته بیمارستان صحرایی در فضای آزاد کنار بیمارستان شهدای خلیج فارس ایجاد شده و مرکز بیماریابی نبی اکرم باغ زهرا به آنجا منتقل تا نگررانی مردم برطرف شود.

دو آزمایشگاه جدید کرونا در استان ایجاد خواهد شد

درباره سوالی پیرامون افزایش تست در استان برای شناسایی بیماران

کیت تست کرونا در کشور کمبود می باشد، هرچند اگر کیت هم به اندازه کافی باشد، روند آزمایش زمان بر و ۸ ساعته است، همچنین از نظر نیروی انسانی متخصص محدودیت داریم و باعث شده در جوابگویی تست ها، روزانه امکان ۲۰۰ تا ۳۰۰ جواب داشته باشیم.

البته دستگاهی از بندرعباس قرض کرده و بزودی آزمایشگاه برازجان راه اندازی می شود، همچنین با کمک نفت، آزمایشگاه کرونا در جنوب استان هم فعال خواهد شد که بررسی سریع تر و بیشتر تست ها را امکانپذیری می کند و دارای سه آزمایشگاه می شویم.

غیرحضوری شدن امتحانات دانشگاهها

درباره اینکه با وجود غیرحضوری شدن امتحانات پایان ترم دانشگاههای استان، ولی دانشگاه آزاد همچنان زیربار نمی رود

درباره نگرانی پیش آمده درباره امتحانات دانشگاههای استان مقرر شده که غیرحضوری باشد؛ چند رییس دانشگاه آزاد استان می گفت که براساس ابلاغ کشوری ناگزیر است در بوشهر و برازجان بصورت حضوری برگزار کند. از این رو نامه ای به آنها درباره شرایط این دو شهر دادیم تا به استناد آن، سازمان مرکزی دانشگاه آزاد را برای برگزاری غیرحضوری امتحانات متقاعد کنند.

تصمیم گیری درباره فعالیت اتوبوس ها و بازارهای هفتگی

درباره سوال سرپرست شهرداری پیرامون تقاضای مردم برای فعالیت اتوبوس شهری جهت کاهش هزینه تردد و بازارهای هفتگی برای کمک به تنظیم قیمت ها

برای فعالیت اتوبوسرانی بوشهر و بازارهای هفتگی این هفته در کمیته استانی کرونا تصمیم گیری خواهد شد.

تا آخر ۱۴۰۰ این بیماری را داریم و باید فعلا به آن عادت کنیم

درباره چشم انداز بیماری و آمادگی استان در این خصوص

واقعیت این است که پاییز بسیار سختی در پیش داریم؛ چرا که همواره در این فصل درگیر ویروس آنفولانزا هستیم و امسال با کرونا نیز همزمان خواهد بود. در این راستا اورژانس هسته ای با ۱۰۰ تخت تا مهرماه افتتاح می شود که صرفا برای بیماران کووید ۱۹ و آنفولانزا اختصاص می یابد. برای پاییز باید ۱۰ برابر سال گذشته واکسن آنفولانزا تهیه کنیم که در حال پیگیری هستیم. همچنین تجهیزاتی مثل دستگاه تنفس مصنوعی برای استان سفارش داده شده که با رسیدن آن، برای ایام سخت پیش رو آماده می شویم.

ضمن اینکه برآورد می شود تا سال ۱۴۰۰ بیماری را داشته باشیم تا آن زمان که نیمی از جمعیت مبتلا شده اند، به شرایط ایمنی برسیم. البته هنر مردم و ما باید این باشد که همه گیری بیماری تدریجی باشد نه بصورت همزمان رخ ندهد، چون امکانات مثل تخت های ویژه جوابگو نیست.

اکنون در استان ۱۴۲ تخت ویژه داریم؛ یعنی اگر ۱۴۳ بیمار نیازمند این امکانات داشته باشیم، یک نفر جانش را از دست می دهد، مشابه وضعیت اسفندماه گیلان که ۱۵۰ نفر روی تخت های ویژه بودند و همزمان ۱۰۰ نفر دیگر پشت نوبت مانده و جان خود را از دست دادند.

تخت ویژه و دستگاه تنفس ما از متوسط کشور پایین تر است و دلیل آن هم تاخیر دهه های گذشته استان در بیمارستان سازی است، ولی حقیقتا طی سه سال گذشته تغییرات خوبی رخ داده و طی این مدت از ۱۰۰ به ۱۴۲ تخت ویژه رسیدیم، تخت هایی که هرکدام با امکانات جانبی و نیروی انسانی اش به طور میانگین ۲۰ میلیاردتومان هزینه دارد.

البته بسیاری از موارد ناقل و بی علامت هستند، هرچند این افراد آنتی بادی خون شان به میزانی رسیده که در مقابل کرونا ایمن خواهند شد و مجددا مبتلا نمی شوند؛ اما با رعایت فاصله گذاری و زدن ماسک، باید مانع انتقال بیماری به دیگران خصوصا سالمندان و بیماران خاص شوند که شرایط حساس تری دارند.

اکنون درمرحله کنترل و مدیریت بیماری هستیم و تناقض ها درباره این بیماری ناشی از ناشناخته بودن ابعاد آن است، طوری که سازمان بهداشت جهانی نیز بعد سه ماه از نظر اولیه اش برمی گردد و می گوید ماسک باید اجباری شود. در این شرایط مهم این است که هرجا متوجه خطا شدیم سریع برگردیم و به آنچه علم می گوید توجه کرده و احترام بگذاریم.

نیازمند کمک مردم هستیم

واقعیت این است در شرایط حاضر، تنها راه مقابله با شیوع گسترده بیماری، کمک مردم است که با رعایت بهداشت فردی شامل زدن ماسک در بیرون منزل و روزانه ۲۰ بار شستن دست هربار به مدت ۲۰ ثانیه در کنار رعایت فاصله گذاری، مانع انتقال ویروس شویم. افرادی هم که دارای علایم خفیفی هستند در منزل استراحت کرده و تست دهند.

اشتراگ گذاری خبر در شبکه های اجتماعی
لینک کوتاه : https://avayebushehr.ir/?p=12423

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در آوای بوشهر منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.