• امروز : چهارشنبه - ۳ مرداد - ۱۴۰۳
 • برابر با : 18 - محرم - 1446
 • برابر با : Wednesday - 24 July - 2024
13
گزارش اختصاصی آوای بوشهر

“باستی هیلز” جم، جولانگاه فساد دانه درشت ها/پرده برداری از تخلف مدیران مدعی مقابله با فساد!/ لطفا برخورد کنید+تصاویر

 • کد خبر : 13825
 • 10 اسفند 1399 - 21:11
یکی از نقاط پرفساد و تخلف زای شهرستان جم، جایی به نام کمال آباد است؛ محله ای که نه در محدوده شهر جم قرار دارد و نه کد روستایی دارد و اراضی آن یا ملی است یا مستثنیات و زراعی اما امروز انبوهی از ساخت و سازها در آن پا گرفته تا جایی که می توان نام آن را "باستی هیلز" جم نامید! هر چند که روند خارج کردن برخی از این اراضی و کوه ها از ملی به مستثنیات بسیار شائبه دار و نیازمند بررسی مجدد پرونده ها است.

آوای بوشهر؛ طی یک دهه اخیر، آش زمین خواری در ایران به قدری شور شده که رهبر انقلاب بارها دغدغه مندانه نقد کردند. ایشان در دیداری با دست اندرکاران محیط زیست کشور در سال ۹۳ اینگونه از فساد و زمین خواری می گویند:

“دستگاههای مسئول باید قاطعانه با تعدی به جنگل ها به هر بهانه ای اعم از هتل سازی و جذب گردشگر و ساخت حوزه علمیه و برخی توجیهاتِ به ظاهر قابل قبول ، مقابله کنند.
باید در قانون، اینگونه اقدامات جرم تلقی شوند و افراد سوءاستفاده کننده بی هیچ اغماضی مورد تعقیب قضایی قرار گیرند و اگر در دستگاهها نیز کوتاهی انجام گیرد، باید با عوامل این کوتاهی هم بشدت برخورد شود.”

ایشان در سخنانی در سال ۹۶ هم با انتقاد از کوتاهی مسئولان در برخورد با زمین خواری و کوه خواری تاکید کردند:
“در مشهد – شهر ما – من رفتم دیدم طرف ارتفاعات جنوب شهر که درواقع مرکز تنفّس شهر است، دارند افرادی آن بالا خانه میسازند، هتل میسازند، ساختمانهای چند طبقه میسازند؛ اینها بد است، اینها غلط است؛ جرم بدانید اینها را. یکی از کارهای اساسی «جرم‌انگاری» در قانون است؛ اینها را باید جرم دانست در قانون و این کسانی که این کارها را میکنند تعقیب قضائی کرد. صِرف اینکه بروند قلع بنا بکنند، کافی نیست؛ که آن را هم متأسّفانه در مواردی نمیکنند، کوتاهی میکنند.
اگر خدای نکرده در داخل دستگاه‌ها کسانی هستند که کوتاهی میکنند، با آنها شدیدتر برخورد کنید؛ اینها جزو کارهای لازم و اساسی است. هم منابع طبیعی، هم شهرداری، هم محیط زیست، هم دستگاه‌های نظارتی – همه‌ی اینها – بایستی با این وضع اَسَف‌بار مقابله کنند.”

به گزارش آوای بوشهر؛ ماجرای زمین خواری و کوه خواری در جم هم چند سالی است به وضعیت بغرنجی رسیده و شرایط به قدری اسفبار است که بشود در گزارش های جسته گریخته رسانه به آن پرداخت. حجم بزرگی از فساد و تباهی، این شهرستانِ ۷۰ هزار نفری را فرا گرفته و بسیاری از این تباهی ها، محصول ناکارآمدی و تساهل و تسامح های سالیان دور و نزدیک است.

داستان وقتی تلخ تر می شود که بدانیم برخی مدیران شهرستان جم به عنوان متولیان حفظ حقوق مردم و بیت المال خود بر سفره نامشروع نشسته اند و دیگران را نهی از منکر می کنند و از این سو مردمی که تخلف مدیران را می بینند و با خیال آسوده تخلف می کنند!

یکی از نقاط پرفساد و تخلف زای شهرستان جم، جایی به نام کمال آباد است؛ محله ای که نه در محدوده شهر جم قرار دارد و نه کد روستایی دارد و اراضی آن یا ملی است یا مستثنیات و زراعی اما امروز انبوهی از ساخت و سازها در آن پا گرفته تا جایی که می توان نام آن را “باستی هیلز” جم نامید! هر چند که روند خارج کردن برخی از این اراضی و کوه ها از ملی به مستثنیات بسیار شائبه دار و نیازمند بررسی مجدد پرونده ها است.

بررسی های آوای بوشهر نشان می دهد بخشی از ساخت و سازهای انجام شده نه تنها با چراغ سبز مدیران متولی که بعضا توسط خود این مدیران و اطرافیان شان انجام شده است. مدیران سابق و اسبق جهاد کشاورزی جم از جمله کسانی هستند که توانسته اند در شرایطی کاملا رانتی، بخشی از اراضی را به نام خود کرده و احداث بنا کنند.

مدیران جهاد کشاورزی که بر اساس قانون، شاکی تغییر کاربری محسوب می شوند خود بدون مجوز ساخت با تغییر کاربری اراضی کشاورزی، مبادرت به ساخت و ساز کرده اند در حالی که قرار بوده پیشگام برخورد با فساد و مدعی متخلفین باشند و البته در مواردی هم برخورد کرده اند اما فقط با دیگران!

طبق اطلاعات دریافتی آوای بوشهر از منبع آگاه در دادگستری جم، برخی مدیران مدعی بوده اند زمین ها را از شخص هبه گرفته اند و سپس در قالب تعاونی کشاورزی میان خود تقسیم و اقدام به ساخت و ساز کرده اند!

به فرض پذیرش این ادعا، دو ابهام جدی وجود دارد؛ اول اینکه اراضی کمال آباد به دلیل قرار نداشتن در محدوده شهر و روستا، مسکونی نیستند و هر نوع ساخت و سازی در این اراضی تخلف محسوب می شود و دوم اینکه آیا دریافت اراضی رایگان، شامل همه مردم می شود یا فقط مدیران، مستحق چنین بذل و بخششی بوده اند؟ و اصولا چرا باید یک نفر اراضی اش در شهرستانی گران چون جم را به جهاد کشاورزی ببخشد؟! شائبه دار نیست؟!

قصه کمال آباد البته به همین ساخت و سازهای رانتی محدود نمی شود و در انتهای کمال آباد، با فاصله از محله و همجوار تپه و رودخانه، کاخی سربرآورده که گفته می شود اراضی اش رای مستثنیات دارد اما بخشی از اراضی در حریم رودخانه است و تغییر کاربری و ساخت بنا هم تخلفی آشکار است که مشخص نیست چگونه در سالیان گذشته جلوی این تخلف بزرگ گرفته نشده است؟!
کمی بالاتر از این کاخ هم، دارند رودخانه را آرام آرام با نخاله و خاک پر می کنند تا از هیچ، همه چیز بسازند.

وضعیت کمال آباد البته از زاویه دیگری هم قابل بررسی است اینکه چرا با گذشت سال ها و افزایش ساخت و سازها که برخی عمری به قدمت دو دهه و حتی بیشتر دارند هنوز موضوع الحاق این محل به شهر یا اخذ کد روستایی به سرانجام نرسیده و شرایط استخوان لای زخم باقی مانده است.

هر چه هست تخلف رخ داده در این نقطه محرز و اینها فقط بخشی از تخلفات انباشت شده در شهرستان جم است. حالا که مسئولان قضایی، نظارتی عزمی برای مقابله دارند باید مصرانه انتظار داشت و امیدوار بود که بخشی از این وضعیت اسفبار به سامان شود و امیدواری ها در جامعه افزایش یابد چرا که این نوع رفتارها و عدم برخورد قاطع با متخلفانی که خود باید الگوی قانون مداری باشند ریشه امید و اعتماد عمومی را می خشکاند.

لینک کوتاه : https://avayebushehr.ir/?p=13825

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 6در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۶
 1. احسنت برشما به خاطر این گزارش خبری شفاف که باکمال شجاعت به رشته تحریر درآمده است.

 2. سلام اگر میتوانید سری هم به بهرباغ بزنید کوهها را صاف کردند وتمام پوشش گیاهی را از بین بردند وهیچ برخوردی با ایشان نشده است

 3. آوای بوشهر جان فکر نمیکنی آشی که پختی پیاز داغش اینقدر زیاده که دل آدم رو میزنه

 4. سلام بهارستان هم …..

 5. خواهشا یک موضوع رو الکی بزرگ نکنید و چرا فقط مدیریت جهاد کشاورزی رو هدف قرار میدید؟؟! ایا مدیر اسبق هیئت فوتبال داخل اون مکان ملکی ندارن؟؟!
  اگر غیر قانونی بوده بااااید از اول آغاز به کار ساختمانها رسیدگی میکردند و مانع میشدند.
  در ضمن بعضی ها هم در همان مکان سالهاست سکونت دارند و و قبلا قانونی بودن ولی الان غیر قانونی شدند؟؟!
  در آخر بدونید اون بخش از اراضی نامبرده از نظر سند مسکونی بوده و مشکلی ندارند.

  آوای بوشهر شما در مقابل این تهمت و بزرگ نمایی و گزافه گوییتان مسئولید…

 6. به جز افراد محدودی بقیه ساکنین کمال آباد افراد کم و توان و ضعیفی هستند که از نداری روی آوردن به حاشیه نشینی مگه کسی هم هست که دلش نخواد تو شهر بشینه طوری از کمال آباد تعریف کردید و با باستی هلیز مقایسه اش کردین که کسی ندونه فکر می‌کنه گل و بلبله چه امکاناتی داره که هر چی دلتون خواسته نوشتید

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در آوای بوشهر منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.