• امروز : چهارشنبه - ۲ خرداد - ۱۴۰۳
 • برابر با : 15 - ذو القعدة - 1445
 • برابر با : Wednesday - 22 May - 2024
7

چهار نقطه یک قتل در شهرستان جم

 • کد خبر : 3324
 • 12 مرداد 1396 - 2:09

در تمامی حوداث جاری زندگی معمولا یک نفر مقصر می باشد و ما بقی مبرا می شوند ، کمی بی رحمانه است وقتی سلسله عواملی باعث ایجاد مشکل می شوند ما فقط  یک عامل را در نظر بگیریم . هفته گذشته خبر اول شهرستان قتل بود فضاهای مجازی و دیداری  حقیقی روایت از یک داستان […]

در تمامی حوداث جاری زندگی معمولا یک نفر مقصر می باشد و ما بقی مبرا می شوند ، کمی بی رحمانه است وقتی سلسله عواملی باعث ایجاد مشکل می شوند ما فقط  یک عامل را در نظر بگیریم .

هفته گذشته خبر اول شهرستان قتل بود فضاهای مجازی و دیداری  حقیقی روایت از یک داستان غم انگیز داشت اما باید دید چه عواملی دست به دست هم می دهند تا قتل شکل بگیرد .

دو همسایه قدیمی بخاطر اختلاف ملکی درگیر می شوند که در نهایت منجر به قتل می شود داستان بسیار تکرای شهرستان جم در زمینه اختلافات ملکی که به وفور در راهروی دادگاه قابل مشاهده است.

چهار عامل اصلی به عنوان چهار نقطه اساسی در این رویداد تلخ نمایان است که هر کدام در صورت مدیریت بهتر می توانست نتیجه ای به مراتب بهتر رقم بزند.در این داستان تلخ، بی سرپرست شدن یک خانواده از یک طرف وپیامدهای اجتماعی که گریبانگیر این خانواده ها خواهد شد از طرف دیگر خاطر هر انسانی را مکدر و مخشوش می کند.  این نوشتار هیچ گونه حمایتی از کسی نیست فقط آنچه  تیم خبری آوای جم مشاهد کرده است بیان می شود .

نقطه اول:اقدام به تغییر مسیر رودخانه فصلی بدون توجه به تبعات زیست محیطی و اجتماعی آن  می تواند باعث بروز مشکلات فروانی گردد .ما نمی توانیم وحق نداریم طبیعت را از بستر هزاران ساله خود برگردانیم . آنچه باعث تاسف است اینکه علی رغم هشدار اداره منابع آب شهرستان متاسفانه هیچ گونه اقدامی در جهت برگرداندن آب به مسیر اصلی صورت نگرفته است و در اقدامی قابل تامل دهانه پل هم مسدود شده است .

وقتی چنین اتفاقی رخ می دهد هزار متر مربع زمین بلاصاحب در مسیر رودخانه باقی می ماند که بحث مالکیت آن ایجاد مشکلات فروانی برای جامعه می کند امروز با توجه به افزایش  سرسام آور قیمت  زمین گذشتن از چنین حقی که ایجاد شده کاری سخت است .متولیان امر  می بایست هوشمندانه ترعمل کنند تا بستری برای این حوادث ناگوار ایجاد نشود.

دومین نقطه این داستان غم انگیز ؛اینکه چرا آمار  جرم و جنایت به صورت صعودی پیش می رود؟   به مناسبت هفته قوه قضاییه، ریس  محترم دادگستری شهرستان جم از افزایش پرونده های خشونت وتوهین خبر داده بود این موضوع نشان می دهد که آستانه تحمل جامعه بسیار پایین آمده است و به حدی نزول کرده که با کمترین مشکل، کار پیچیده می شود .

باید از دستگاهای متولی امر پرسید در این حوزه چه کاری انجام شده است؟ اداره بهزیستی شهرستان جم در جهت مهارت های کنترل خشم چه اقدامی صورت داده است ؟ چند کارگاه آموزشی و کلاس برگزار کرده است ؟ چقدر تولید محتوا در این حوزه داشته است؟  دانشگاهیان شهرستان جم  چه عملکردی در این حوزه داشتند؟ مگر نه این است که دانشگاه باید مرکز روشنفکری و روشنگری باشد ما سه دانشگاه در شهرستان داریم کو فرهنگسازی، عملکرد چندین و چند ساله دانشگاه ها را مرور کنیم آیا کارنامه قابل قبولی خواهند گرفت؟ مسلم بدانید نه.

فرمانداری شهرستان جم  چقدر هزینه در حوزه پژ وهش اجتماعی شهرستان انجام داده است ؟

کدام دستگاه نقش خود را به خوبی بازی کرده است و گامی در جهت کنترل خشم برداشته است ؟

نقطه سوم ؛ فرهنگ غلط نگهداری اسلحه، داشتن اسحله در کشوری که به لطف نظام مقدس جمهوری اسلامی از امنیت پایدار و بسیار خوبی برخودار است چه  توجیهی می تواند داشته باشد؟ چرا بیشتر افراد جامعه ما  به محض اینکه از شرایط اقتصادی خوبی برخوردار می شوند اولین اقدام خرید  اسلحه است ؟

شورای فرهنگ عمومی ما که کلی هم جلسه برگزار می کند و ساعات ها وقت مدیران مربوط را می گیرد چقدر در حوزه فرهنگ سازی در  مورد نداشتن اسحله گام بر داشته است ؟ ما که  نمی توانیم در کنترل خشم   خود موفق باشیم، در کنار آن اسحله هم داشته باشیم چه مشکلاتی پیش خواهیم آورد؟

فرهنگ و ارشاد اسلامی با داشتن چندین انجمن و زیر مجموعه در این حوزه هیچ کاری نکرده است متولی اصلی شهرستان در این حوزه ضعیف می باشد .

در ماه مبارک رمضان و محرم و صفر هزاران ساعت فرصت سخنرانی در اختیار علمای دینی قرار می گیرد  کدام منبر به این امر اختصاص داده شده است؟ چقدر در این حوزه صحبت شده است؟

هر هفته   در نماز جمعه شهرستان مطالبی را عنوان می کنند چرا تا کنون در این حوزه صحبتی نشده است ؟ آیا این ظرفیت و پتانسیل نباید در خدمت آرامش جامعه باشد.

آموزش و پرورش با داشتن مشاور و مربی امورتربیتی و … چرا نباید در این حوزه ورود کند و کاری انجام  دهد ؟

نقطه چهارم  پلیس _ متاسفانه چند مدتی است که در صورت تماس با ۱۱۰ جهت حضور در صحنه اگر بدانند بحث ملکی باشد می گویند فقط با دستور قاضی  باید باشد  یا به دادگاه مراجعه کنید و حضور پیدا  نمی کنند .کما اینکه صرف حضور پلیس باعث می شود که افراد صحنه را ترک کنند و از ایجاد مشکلات بعدی جلوگیری شود  اینکه این دستور قضایی است یا سیاسیت خود نیروی انتظامی جای سوال است اما امیدواریم بازنگری در این زمینه صورت گیرد .

امیدوار است که تمام متولیان امر در زمینه کاهش جرم و جنایت اجتماعی تدابیر لازم را بیاندیشند،تا  بعد از این در شهرستان شاهد این حوادث تلخ و ناگوار نباشیم.

لینک کوتاه : https://avayebushehr.ir/?p=3324

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 8در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۸
 1. در جامعه ما هرگاه از خوبی های کسی صحبتی به میان آید دیگران سکوت می کنند

  و هرگاه از بدی های کسی حرفی به میان آید اظهار نظرهای دیگران از هرطرف آغاز می گردد

  و این بزرگترین مصیبت ماست.
  بااینهمه ادعای فرهنگ هنوز یاد نگرفتیم چگونه از وجود چنین حوادث تلخ وبحران زایی پیشگیری کنیم
  وقتی دولت اینقدر ضعیف میشه که خودش خون مردم رامیمکد دیگرانتظاری برای یافتن آرامش نیست
  قلم دست گرفتن وبا واژه ها بازی کردن وجملاتی زیبا ساختن هنر نیست .ماهنوز با باورها وعقاید کهنه وقدیمی مون داریم زندگی میکنیم وافتخارمون این جمله هست،شاید صدایم به تهران نرود اماقلمم به تهران میرود
  دیگر اون زمان گذشت و روشنفکرانمان باید بدانندکه بجای قلم ،صدایشان رابه تهران ببرند
  من هم اگر بیکاری ام ادامه دار شود ونتوانم وضعیتی جدید برای ادامه زندگیم ایجاد کنم
  قطعا بخاطر ظلمی که یک ارگان دولتی به من روا داشت دست به آدم کشی خواهم زد واین موضوع را بهانه خواهم کرد
  بعضی وقتا چون آدما صفرندوهیچ چیزی برای ازدست دادن ندارند لزومی ندارد زنده بمانند
  ویا وقتی فرصت های زندگی از آدما گرفته شود قطعا تاثیر بدی درزندگی آنها خواهد گذاشت ومنجر به هرعملی خواهد شد ….
  هرچند قضاوت کار مانیست وهیچکس ازدرون کسی باخبر نیست.ولی یک یا چند عوامل بیرونی هست که باعث بروز چنین اتفاقاتی میشود پس باید واقع بینانه و با روشن بینی به این موضوع ها فکرکرد …امیدوارم آمار جرم وجنایت چنان زیاد شود که اغلب دامن گیر مسئولین شود نه قشر ضعیف جامعه ..ازنظام سرمایه داری برانگیخته شوند ویا داغ عزیز ببینند تا بدانند فقر وبی بهائی یعنی چه کاش آنها هم طعم حقارت میکشیدن ودائم بخاطر تهیه یه لقمه نان لگدمیخوردن یا حسرت یک غذای خوب داشتن …به امیدرقم خوردن چنین اتفاقات شیرینی در زندگی مسئولینی که بی کفایتن ….در پناه ایزد

 2. در جامعه ما هرگاه از خوبی های کسی صحبتی به میان آید دیگران سکوت می کنند

  و هرگاه از بدی های کسی حرفی به میان آید اظهار نظرهای دیگران از هرطرف آغاز می گردد

  و این بزرگترین مصیبت ماست.

 3. یکی از جرائم خشنی که بنده در طول ۱۲ سال سکونت در یکی از شهرکهای نفت به طور کرار شاهدش بودیم جرائم اسید پاشی بر روی خودروها هستیم ،دو هفته گذشته نیز یک مورد در شهرک تندگویان از همین سایت گزارش شد ،بنظر اقدام موثر قضایی و امنیتی با چنین جرایمی صورت نگرفته و عملا در خلا اقدامات اثر بخش شاهد تکرار اینگونه جرایم هستیم.
  متشکر

 4. عالی بود واقعا بیش از این انتظار نداریم اگر مسئولی به کار مردم هم بپردازد و در جهت احقاق حقوق مردم تلاش کند متاسفانه دوام نمی آورد . باید همه مردم همراه شوند حقوق خود بشناسند و در مقام پرسشگر بخواهند و پیگیر باشند .

 5. درود بر نویسنده عزیز. تحلیل بسیار بجایی بود

 6. دلیل جایی دیگر است که شما هم میدانید و عنوان نمی کنید .

 7. عزیزانم « چهار نقطه ی یک قتل » اشتباهه ، چهار نکته درسته ….. اصلاح بفرمایید .
  سپاس

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در آوای بوشهر منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.